Çene Cerrahisi

Çene Cerrahisi, diş dizilerinde çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan bozuklukları, alt ve üst çenenin birbiri ile veya yüz ile olan uyumsuzluğunu düzelten diş hekimliği dalıdır.

ÇENE CERRAHİSİ TANI VE TEDAVİ

Ağız, diş ve çene hastalıklarının tanı sürecinde genellikle röntgen tekniklerine başvurulmakta. Üç boyutlu kemik modeli incelenerek tedavi süreci başlatılır.

Tedavi sürecinde ise cerrahi işlemler genellikle lokal anestezi ( bölgesel uyuşturma ) ya da genel anestezi altında yapılmakta. Büyük bir cerrahi işlem gerektiren durumda ise hastalara yatış verilerek gözlem altında tutulur.

Cerrahi işleme başlanmadan önce hastaların kaygı ve korku durumları giderilir.  Daha sonra tedavi süreci hakkında bilgilendirme yapılarak süreç başlatılır.

ÇENE CERRAHİSİNDE YAPILAN OPERASYONLAR

Çene cerrahisinde yapılan operasyonlar ağız ve diş eti rahatsızlıklarını kapsamakta. Yapılan operasyonlar;

  • 20 Yaş Diş Operasyonu: 20 yaş dişlerinin çok geride yer alması ya da diş etine gömülü olması gibi durumlarda uzman doktorlar öncelikle bu bölgede oluşan iltihapı iyileştirir. Daha sonra ise ameliyat yaparak dişi bölgeden çıkarır.
  • Diş Çekimi: Cerrahi diş çekimleri; dişeti sınırında kırık olan gömülü dişlerin çekiminde başvurulan yöntemdir. Normal çekimde olduğu gibi lokal anestezi ile de işlem yapılabilmekte.
  • İmplant Uygulamaları: Kaybedilen, eksik dişlerin yerine koyulan yapay diş köklerine implant denir. Tek diş ya da birden fazla eksik olan dişler için implant uygulamaları rahatlıkla yapılabilir.
  • Gömük Diş Operasyonları: Çenede normal konumunu alamayan, çene kemiği içinde kalan dişlere gömülü diş denir. 20 yaş dişleri ve köpek dişleri; çene kemiğine gömülü olarak kalabilmektedir. Bu durumda operasyon yapılarak diş alınır.

Ağız ve çene cerrahisi, çene bölgesindeki hastalıkların tanı ve tedavisinin yapıldığı diş hekimliği dalıdır.  Diş problemlerinin yanı sıra; yanak, dudak, dil gibi yumuşak dokular ile ilgili rahatsızlıklar da çene cerrahisinin ilgilendiği alanlardır. Lokal, genel anestezi ya da sedasyon altında; radyografik yöntemler yardımı ile operasyonlar yapılmaktadır.

Diş HekimiVural ÖZÇELİK

Nevşehirin Seçkin Diş Kliniği

Sosyal Medya

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.