Diş Protezi

DİŞ PROTEZ NEDİR?

Ağızda çeşitli sebeplerle ( çürük, dişeti hastalığı vb. ) dişlerin kaybedilmesi sonucu bozulmuş olan estetik ve çiğneme fonksiyonunun insan vücuduna uyumlu malzemelerle yerine koyma işlemine protez denir. Ayrıca diş kaybı olmaksızın tamamen estetik amaçlı da yapılabilmektedir. Metal Destekli Porselen Kron, Zirkonyum Destekli Kron, Laminate Porselen Kron, Laminate Zirkonyum Kron, Total (Tam) Protez, Bölümlü Protez şeklinde örnekler verilebilir.

DİŞ PROTEZİ’NİN AMACI NEDİR?

Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. Bu uygulamalarla büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Çünkü dişlerinde estetik problemi olan bireylerin konuşma ve gülme gibi fonksiyonları da bu bozukluktan etkilenirler. Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olabilir. Bu kişilere yapılan çeşitli protezlerin yaşam kalitesinin yükseltilmesini sağladığı bir gerçektir.

PROTEZLERİN TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALIDIR?

İster sabit ister hareketli olsun protez temizliğindeki ilk seçenek fırça ve macunla yapılan mekanik temizliktir. Hareketli protezlerin temizlenmesi bir takım temizleme ajanları ve malzemeleri ile de yapılmaktadır. Su içerisine konan efervesan tablet vasıtasıyla (çok sık olmamak kaydıyla) protezler temizlenmektedir. Bunun yanında bölümlü hareketli protezler ağızdan çıkarılıp, ağızdaki mevcut dişler temizlendikten sonra protez de temizlenip yerine takılabilir.

Ayrıca arayüz fırçaları, diş ipleri gibi ürünlerle sabit yapılmış olan kaplamaların altlarında kalan diş eti bölümleri de hekimin gösterdiği ve tavsiye ettiği şekilde temizlenmelidir. Protezlerin temizliğine dikkat edilmesi ağızdaki mevcut dişlerin sağlığı ve protez kullanım süresinin uzatılması açısından önemlidir.

Diş HekimiVural ÖZÇELİK

Nevşehirin Seçkin Diş Kliniği

Sosyal Medya

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.