İmplant Nedir

İMPLANT NEDİR?

Kaybedilen dişlerin yerine tedavi amacı ile yerleştirilen ve organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan, estetik ve işlev olarak doğal diş görevi yapan, titanyum metalinden imal edilen materyale implant adı verilir. İmplant üzerine yapılan diş, estetik ve fonksiyon olarak doğal dişi taklit eder. Titanyum, doku uyumu mükemmel olan, yüzyıllardır tıbbın birçok alanında güvenle kullanılan bir metaldir.

EKSİK DİŞ NEDEN TEDAVİ EDİLMELİDİR?

Eksik dişin önündeki, arkasındaki ve karşısındaki dişler zamanla eksik olan diş bölgesini kapatma eğiliminde bulunurlar. Eksik diş bölgesinin karşısındaki diş uzar, yanındaki dişler ise eksik diş bölgesine doğru yatarlar. Bu şekilde dişlerin ağızdaki pozisyonlarının bozulması eksik diş bölgesinin yanındaki ve karşısındaki dişlerde dişeti problemlerine, diş çürüklerine ve sonuçta bu dişlerin de kaybına neden olabilirler. Bununla birlikte çiğneme etkinliği azalır ve çene ekleminde problemler ortaya çıkabilir.

İMPLANT UYGULAMASININ YARARLARI NELERDİR?

İmplant, sağlam, rahat ve güvenilir bir uygulamadır. İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal yapıyı oluştururlar. Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. İmplant, doğal dişin yerine geçen bir özel uygulama olarak, diş kayıplarının yol açacağı her türlü soruna kesin ve en sağlıklı çözümü getirmektedir. İmplant bazı sistemik rahatsızlıklarda(Tip 2 Diyabet) yara iyileşmesinin geç olduğu durumlarda ve kemik erimesinin fazla olduğu durumlarda implant uygulamasında zorluklarla karşılaşılabilir. İyi bir Radyolojik Analiz, Hemoglobin A1C kontrolü ve D vitamini miktarı göz önünde bulundurulmalıdır.

Diş HekimiVural ÖZÇELİK

Nevşehirin Seçkin Diş Kliniği

Sosyal Medya

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.