Destek
Asistanı
Asistan

ORTODONTİ (DİŞ TELİ)

ORTODONTİ (DİŞ TELİ)

ORTODONTİ NEDİR?

Ortodonti, Latince'de düz anlamına gelen "ortos" ve diş anlamına gelen "dontos" kelimelerinden köken alan bir kelimedir. Başka bir deyişle Ortodonti, diş hekimliğinin diş, çene ve yüz sistemindeki düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen uzmanlık dalıdır.

ORTODONTİK TEDAVİ GEREKLİ MİDİR?

Ortodontik tedavi gerekliliği hastanın çene yapısına ve dişlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ancak ortodontik tedavinin yalnızca dişlerdeki çapraşıklığı düzelten estetik bir tedavi yöntemi olmadığı iyi bilinmelidir. Ortodontik tedavi hem dişlerdeki eğriliği hem de çeneler arası uyumsuzluğu düzelterek; ileride olması muhtemel dişeti hastalıklarını ve alt çene eklemindeki problemleri önleyen, aynı zamanda çiğneme fonksiyonunu ve bozuk olan konuşmayı düzeltmeye yardımcı olan bir tedavi şeklidir.

ORTODONTİK AÇIDAN SÜT DİŞLERİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Sürmesi yaklaşık 2,5 yaşında tamamlanan 6 yaşına kadar ağızda kalmaya devam edecek olan süt dişleri alt ve üst çenede toplam 20 tanedir. 12 yaşına kadar tüm süt dişleri sırayla yerlerini daimi dişlere bırakır. Bu değişim döneminde süt dişlerinde oluşan büyük çürükler ve erken süt dişi kayıpları, daha arkada bulunan diş yerine sürmesine ( çıkmasına) sebep olur.

ORTODONTİK TEDAVİ YETİŞKİNLERDE DE UYGULANABİLİR Mİ? 

Gelişen teknoloji, çocukken yapılamayan ortodontik tedaviyi yetişkinlikte mümkün kılmakta; kendi düzgün dişleri ile gülümsemesi kişileri daha mutlu etmektedir. Dişler ve periyodonsiyum sağlıklı ise dişleri ilgilendiren tedaviler hemen her yaşta yapılabilir. Fakat çene kemiklerini ilgilendiren anomaliler ileri yaşlarda ancak ameliyatla yapılabilir.

DİŞ AĞRISI OLURSA NE YAPMALIYIM?

Ağrınız olursa, acetylsalicylik asid türevi ( aspirin gibi ) olmayan herhangi bir ağrı kesici kullanabilirsiniz.

 

Ertelemeleyin, Hemen Başlayın!

Dünyanın Neresinde Olursanız Olun Online Diyet'e Başalayın.

Online Diyet

Diğer Programlar

DİŞ HEKİMİ MUAYENESİ VE RADYOLOJİ

Diş Hekimi Vural Özçelik

İMPLANT

Diş Hekimi Vural Özçelik

DİŞ PROTEZİ

Diş Hekimi Vural Özçelik

ORTODONTİ (DİŞ TELİ)

Diş Hekimi Vural Özçelik

ÇENE CERRAHİSİ

Diş Hekimi Vural Özçelik

DİŞ DOLGUSU

Diş Hekimi Vural Özçelik

KANAL TEDAVİSİ (ENDODONTİ)

Diş Hekimi Vural Özçelik

PEDODONTİ (ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ)

Diş Hekimi Vural Özçelik

DİŞ ÇEKİMİ

Diş Hekimi Vural Özçelik

Yukarı